تبلیغات
راه رهایی ، خردگرایی - 10 منطقه پر ماجرای روسیه
راه رهایی ، خردگرایی
نتوانستم فریاد بزنم سكوت کردم
نوشته شده در تاریخ 1390/06/21 توسط دانشجویی جهانگردی | نظرات ()

اکثر مردم دارای روحیه ای ماجراجویانه هستند و همیشه رویای رفتن به مکان‌های بکر و پرمخاطره ای چون قطب شمال، قطب جنوب یا اورست را در سر می پرورانند.

کشور روسیه نیز به دلیل موقعیت جغرافیایی اش گردشگران بسیاری را به گستره خود که از شرق اروپا آغاز و تا اقیانوس منجمد شمالی و آرام ادامه دارد، می کشاند.

این کشور با داشتن طولانی ترین رودها، بزرگترین ذخائر طبیعی، گسترده ترین جنگلهای کهن، صحراههایی که بسیار کم مورد بازدید قرار گرفته اند و بلند ترین کوهها در اروپا به همراه امکاناتی چون کلک سواری، اسکی، شکار، ماهیگیری، مسابقات سورتمه سواری، اسب سواری، غواصی و گردش با هلی کوپتر مکانی فوق العاده برای گذران تعطیلات و البته ماجراجویان است.

این گزارش سعی کرده است تا 10 منطقه پر ماجرای روسیه را به گردشگران و افراد ماجراجو معرفی کند.

دریاچه بایکال:

دریاچه بایکال با 25 میلیون سال قدمت، یکی از معروفترین عجایب طبیعی روسیه است که اغلب مروارید سیبری نامیده می شود. بایکال، عمیق ترین و قدیمی ترین دریاچه جهان، منطقه مسافرتی فوق العاده ای است که گردشگران علاقمند به گذران تعطیلات در صحرای بسیار زیبای سیبری را مجذوب می کند. این مکان با ارائه امکاناتی چون چشمه های آب گرم، سفر با هلی کوپتر به مناطق صحرایی دورافتاده، غواصی، شکار، ماهیگیری، کوهنوردی، اسکی، کلک سواری و امثال آن منطقه مناسبی برای مسافرت است.

شبه جزیره کامچاتکا:

کامچاتکا بیش از 300 سال پیش بدست مردمان روسی کشف شد و به همین دلیل زیاد شناخته شده نیست اما امروز بدلیل وجود هواپیماها، کامچاتکا به اروپا و آمریکا نزدیکتر است. دره آبفشانها واقع در شبه جزیره کامچاتکا آبریزی شش کیلومتری با حدود نود آبفشان و تعداد زیادی چشمه های آب گرم تنها منطقه آبفشان در اوراسیا و دومین تجمع بزرگ آبفشان های جهان است. آبهای گرم زیر زمینی این منطقه از یک آتشفشان سرچشمه می گیرند که جزء ذخائر طبیعی منطقه محسوب می شود و در سایت میراث جهانی با نام آتشفشان کامچاتکا به ثبت رسیده است.

چوکتکا:

چوکتکا دورترین منطقه شرق روسیه و تمام خشکی های اوراسیا میان دو اقیانوس منجمد شمالی و اطلس واقع شده و نیمی از آن بعد از دامنه قطب شمال قرار دارد. تقریبا تمام این ناحیه دارای زمین‌هایی توندرایی است و بومیان منطقه از طریق گوزن شمالی و پستانداران دریایی امرار معاش می‌کنند. بازدید کنندگان و افراد محلی در حفظ گیاهان و جانوران منحصر به فرد این منطقه هیچ تلاشی نمی کنند به همین دلیل چوکتکا هنوز منطقه ای ممنوعه در روسیه است که گردشگران داخلی و خارجی برای ورود به آن باید اجازه مخصوص داشته باشند.

یاکوتیه:

یاکوتیه با جمهوری ساخا سرزمینی از دریاچه ها و رودخانه های بی شمار، صدها یخچال طبیعی و ورقه های یخی، بخش اعظم شمال شرقی سیبری را به خود اختصاص داده است. بیش از 40 درصد یاکوتیه بعد از مدار شمالگان قرار دارد و از ویژگیهای این بخش شب های قطبی است که در زمستان آغاز می شود. بعضی شب ها سپیده شمالی، پدیده ای طبیعی که تنها در طول این عرض جغرافیایی قابل مشاهده است، همه جا را روشن می کند روزهای قطبی این بخش نیز در تابستان آغاز می‌شوند و یک روز می تواند تا 20 ساعت به طول انجامد در حالی که در بخشهای شمالی تر خورشید هرگز پایین تر از افق نمی رود. سفر به این منطقه جزء 50 سفر شگفت انگیز جهان بوده و وینتر یاکویته منطقه ای فوق العاده برای سفر با سورتمه های گوزن دار است که مسافران را در مواجه در زندگی عجیب چادرنشینان واقعی سیبری قرار می دهد.

آلتای:

آلتای از نظر زیبایی مناظر و گوناگونی جاذبه هایش بی همتاست. در قلب صحراهای سیبری که پوشیده از جنگلهای تایگا و کوههای بلند است آلتای یکی از برجسته ترین جاذبه های صحراه‌های روسیه محسوب می شود. بوی خوش گل های این منطقه، چمن‌ها در طول نهرهای این کوه یخی، عسل معروف آلتای بت‌های سنگی و اسکان شمن های سیبری از جاذبه های گردشگری این منطقه است. گردش در میان کوههای بلند یخچالی جایی که در طول تابستان بارش برف بیش از زمستان است، استپ های بیابانی، درختان سوزنی برگ متراکم سیبری، تماشای شترهای در حال چرا در دره‌ها و چیدن میوه کاج از میان درختان سر به فلک کشیده گردشگران را مجذوب می کنند.

قفقاز:

قفقاز منطقه‌ای کوهستانی در جنوبی ترین قسمت اروپایی روسیه بوده که رشته اصلی کوه‌هایش مرزی طبیعی میان اروپا و آسیا است. بلند ترین قله اروپا کوه البروز، دقیقا در شمال رشته اصلی کوههای قفقاز واقع شده که دامنه های جنوبی‌اش به دریای سیاه منتهی می‌شود. قفقاز سرزمینی است زیبا و بکر با قله های پوشیده از برف، درختان کاج، نهرهای یخ زده و یخچال‌های طبیعی که هزران کوهنورد و علاقمندان به ماجراجویی را از سراسر جهان به روسیه می‌کشاند.

کارلیا:

کارلیا منطقه‌ای فوق العاده زیبا از آفتاب نیمه شب بوده و به سرزمین شب های سپید معروف است. جنگل ها، دریاچه ها و رودخانه های کارلیا فرصت خوبی برای شکار، ماهیگیری، گشت و گذار و کلک سواری بوده و امکان توسعه بخش‌های مختلف گردشگری را بدست می‌دهد. تورهای گوناگون کارلیا این امکان را به گردشگران می دهد تا از میان بناهای تاریخی روستای متروک و تجهیزات دست ساز جنگ جهانی دوم بگذرند و از طبیعت این منطقه لذت ببرند.

اورال:

کوه‌های اورال به دور از گیر و دار شهرها و دغدغه های هر روزه، مکانی آرام در قسمت شمالی مرز میان اروپا و آسیا هستند. اگر از بوی آتش و مه صبحگاهی جنگل‌ها و کوه‌ها لذت می برید تورهای راهپیمایی این منطقه بی نظیر هستند. دریاچه ها و علفزارها صخره های دیدنی رودخانه ها و نهرهای سنگی و آتش بازی های شبانه، کوه‌های اورال را منطقه ای زیبا و پر جاذبه برای گردشگران تبدیل کرده است. این کوه‌ها بدلیل یافته های باستان شناختی شهر باستانی آرکاسیم نیز معروفند چرا که باستان شناسان معتقدند رام کردن اسب ها و ساخت گاری های جنگی دو چرخ برای اولین بار در این مکان اتفاق افتاده است، جایی که یکی از قدیمی ترین تمدن های جهان در آن نمود یافته است.

سایانی:

منطقه کوهستانی سایانی با بلند ترین رشته کوههای شرق سیبری، از دو بخش عمده سایان شرقی و سایان غربی تشکیل شده است. گیاهان سرسبز، رودخانه های کوهستانی، آبشارها و دریاچه های این منطقه گردشگران را از سراسر جهان جذب و مبهوت می کند. این منطقه استپ بی پایانی را به نمایش می گذارد که تقریبا هیچ روی از تمدن مدرن در آن به چشم نمی خورد. جمهوری خود مختار تووا که کوههای سایانی در آن واقع شده مملو از یادبودهای باستان شناختی از قرون متفاوت است و گردشگران می توانند در عمق قوم نگاری این محل سبک زندگی روس‌های معتقد و آیین شمن ها را از نزدیک ببینند و تجربه زندگی در یک خیمه تووایی واقعی را کسب کرده و خود را یک چادر نشین باستانی تصور کنند.

پریموریه:

پریموریه مرز جنوب شرقی روسیه، در کرانه آبهای گرم دریای چین واقع شده و موقعیت جغرافیایی خاص آن در مرز اوراسیا و اقیانوس آرام طبیعت و آب و هوایی بی همتا را به این منطقه بخشیده که بخش اعظم آن را کوههای سیخوت آلین پوشانده است. این منطقه مانند یک باغ گیاه شناسی طبیعی است که شامل غنی ترین و غیر معمول ترین جنگلهای خوش آب و هوای جهان می شود و سواحلش با منظر فوق العاده زیبا و جزایر غیرمسکونی گردشگران را از سراسر جهان به روسیه دعوت می‌کندنظر فراموش نشه. به چه مطالبی نیاز دارید؟